Norrby har inlett säsongen i division 1 södra med en seger, en oavgjord och en förlust. I premiären, enda hemmamatchen så här långt, tog man en meriterande 2-1 seger mot tippade topplaget Sylvia, trots att man fick avsluta matchen med 10 man. Man följde upp det med 3-3 borta mot Gauthiod men stod för en lite sämre insats i förlustmatchen borta mot Utsikten senast. Man är därför säkert revanschsugna här och kan glädjas åt att mittfältarna Patric Snygg och Michael Berglund nu är tillbaka i full träning och därmed också är aktuella för spel igen. Norrbys tränare Tobias Edenvik säger också att man haft några riktigt bra träningar på slutet och att spelarna är fullt fokuserade på kvällens match mot Trollhättan.
Trollhättan har nästan tappat ett helt lag till årets säsong, bland annat Tom Pettersson och Petrit Zhubi till allsvenska Åtvidaberg, och har istället ersatt dessa med spelare från lokalklubbar runt Trollhättan. Tränaren Jesper Ljung säger också att det kan bli ett tufft år för det unga laget och att målet i år är att hålla sig kvar i divisionen. Man har dock gjort ett bra målvaktsförvärv i georgiern Besarion Kodalaev, men han är avstängd här efter att ha blivit utvisad senast. Man har även haft problem med skador på slutet och senast kunde ingen av Josef Daoud, Fredrik Sundström, Dragan Bogdanovic eller Jesper Thorsell medverka. Det är osäkert huruvida dessa spelare är redo för spel ikväll då tränare Ljung inte ville avslöja sin startelva i förväg.
Speldjävulen tycker ändå att det kan vara värt ett litet spel på ettan här då Trollhättan har en betydligt svagare och yngre trupp än förra året. Dras man även med skador kan man få det riktigt tufft mot ett skadefritt Norrby på konstgräset på Borås Arena.
Liga: Division 1 Södra (Sverige)
Match: Norrby IF – FC Trollhättan
Speltips: 1
Odds: 2.25 @ Bet365
Högsta odds: 2.38 @ BetVictor
Insats: 2 units
Matchstart: 19.00
Resultat: 0-3 Förlust…